(3)

05. jun 2001.

KONAČNO: GEOLOZI, ZAŠTITARI, NA LOKALITETU

Prema idejnom projektu Vasića i Jovanovića, ključnu ulogu u poslovima konzervacije i prezentacije, treba da odigraju geolozi, i to specijalisti za geomehaniku, geostatiku i slične oblasti. U projektu se posebno naglašava da će takvi ljudi morati mnoge stvari ovde da rešavaju po prvi put, jer se sličan poduhvat - koliko je poznato - u svetu nije preduzimao. Zato smo sa strepnjom čekali da nam u goste dođe dr Milivoje Jovanović sa beogradskog Instituta za ispitivanje materijala, koga nam je toplo preporučio ing. Mile Zlatković. Evo detalja sa te posete, koje nije snimio naš fotograf Miki, već budući arheolog Predrag. "Nije loše", rekao je majstor Miki kad je video snimke. 

Da zabeležimo da su ovu ekspediciju činili: 

  • dr Milivoje Jovanović, geolog i

  • Mile Zlatković, gradjevinski inženjer, obojica iz Instituta za ispitivanje materijala u Beogradu (Mile bio, usput i vozač, akao je svoja kola!), zatim 

  • Dragiša Đorđević, glavni geolog Rudnika bakra u Majdanpeku i član Privremenog opštinskog veća, (dobrovoljno) zadužen za Muzej, 

  • Žarko Maksimović, gradjevinski inženjer, vlasnik PP "Neimar" iz Majdanpeka i dobrotvor Muzeja,

  • Vukašin Makulović, privatni ugostitelj iz Rudne Glave,

  • Borivoje Krčmarević, rudarski inženjer (bez posla) iz Rudne Glave,

  • Predrag Durlić-Vujić, ref. AOP Muzeja i apsolvent arheologije,

  • Dragan Jovanović, apsolvent arheologije iz Majdanpeka, i

  • Paun Es Durlić, tzv. pisac ovih redova.

1) Dva drugara, Mile Zlatković (levo) i Žarko Maksimović u centru sela, šetanjem prekraćuju vreme dok ostatak ekipe ispija (besplatno) pićence u bašti kafića "Boss" g. Vuleta Makulovića. Kada jednom krene reka turista ka brdu Čoka oknji, autobusi će skretati kod ove trafo-stanice levo. Pa uz brdo 2,4 km! Selo će morati, pre ili posle, da se pripremi za taj dan. Najpre iseljavanjem svih suvišnih i nepotrebnih objekata iz centra koji ruže selo i čine ga tesnim i nepodesnim ...  

Povećana slika ima 53 KB. 

2) Traktorista. Deo ekspedicije prevezao je svojom "Nivom" g. Vukašin Makulović, a ostatak se prebacio traktorom kojim je upravljao rudarski inženjer Borivoje Krčmarević. Dok smo se klatili u prikolici, on nas je tešio da će sledećom prilikom vožnja biti svakako udobnija, jer mu je ovo prvi put da vozi traktor! ;;) Mi smo se potrudili da ovekovečimo njegov prvi korak koji je načinio na samom lokalitetu, predviđajući da će mu fotka mnogo značiti kada - kao kustos budućeg muzeja "Rudna Glava" - jednoga dana ode u penziju! Hoćemo da kažemo: nema Italija bre, otpada i ćao!
Povećana slika ima 76 KB. 

3) Uvođenje geologa u materiju. Na slici je gosn Durlić (levo) koji predočava ing. Milivoju Jovanoviću rudarsku sliku u vreme eneolita, do koje su došli arheolozi. "Gvozdeni šešir", skinut pre sedam milenijuma, zamenio je humusni sloj koji je, pak, skinut pre dve-tri decenije. Na tim friško ogoljenim mestima delovanje atmosferilija, naročito vode i leda, razara lice Drevnog Rudnika. Što započne atmosfera, do dovrši razno bilje koje niče svud okolo kako mu se prohte! (Vidi, vidi, ovo može i da se peva!)

Povećana slika ima 75 KB.

4) Dr Mića, duboko zamišljen. Pa da ga onda ne ometamo suvišnim tekstom! A baš smo hteli da kažemo kako je ovo prelomni trenutak za celu stvar, jer od toga što će Mića da smisli - zavisi na koju ćemo stranu, tj. da li ćemo da se manemo ćorava posla, ili ćemo da zasučemo rukave ... pa u Evropu kao sav normalan svet! 

Povećana slika ima 75 KB.

5) E, a ovo je Gani, alias Dragan Jovanović (baš je mnogo Jovanovića u poslovima oko Rudne Glave, zar ne?), naš drugi budući arheolog (prvi će, nadamo se, uskoro biti Predrag Durlić, zvani Bob!). Gani ima još četiri-pet ispita, pa kraj. Na ovom Pedjinom snimku kao da je negde u Andima! Visoko, da ti se zavrti u glavi. Takva je Čoka oknji: visina dostojna poštovanja. A da li ste primetili: Čoka oknji, Makču Pikču ... :)  

Povećana slika ima 23 KB. 

6) Najzad: rezime! Po pažljivom i detaljnom obilasku terena, uvaženi gost okupio je prisutne i izneo svoje utiske. Ukratko: konzervacija je moguća, ali do definitivnog odgovora na pitanje "šta, kako, i koliko (košta)", treba još par koraka učiniti. Na prvom mestu, treba pribaviti što je moguće više geoloških podataka o lokalitetu, zatim u saradnji sa arheolozima treba odrediti "udarni" deo terena koji je, u informativno-naučnom smislu, važan za buduću prezentaciju ... Za svaki slučaj, prve impresije g. Milivoja snimljene su na diktafonu, za realizaciju i dokumentaciju ... Povećana slika ima 29 KB.

7) Na kraju: zajednički snimak za uspomenu. Na slici nedostaje jedino g. Vukašin Makulović, kome je "presudejeno" da drži foto-aparat. 

PS. Završna sistematizacija i pretres utisaka, kreativna razmena mišljenja i podela konkretnih zadataka, obavljena je u kafani "Kum" kod Čede Balića u Blizni. A na stolu sve domaće: te domaći sir, te domaća proja, te domaćie kobasice, pa domaća rakija ...  


Povećana slika ima 56 KB.  


* Uvod * Idejni projekat * Operativni plan * Radni timovi * Dnevnik rada *

* Dokumentacija * Knjiga utisaka * Diskusiona lista * Donatori * Linkovi * E-mail *
* Home projekt * Home site * Pomoc *